Spievajúci básnici 2017

OZ Rutenicart organizuje v mesiacoch september, október a november 2017 už šiesty ročník multižánrového festivalu Spievajúci básnici. Cieľom tohto festivalu je predstaviť širokej verejnosti umelcov – hudobníkov, v ktorých tvorbe zohráva slovo, text minimálne rovnakú mieru dôležitosti ako ostatné prvky. Práve text býva pre nich často tým najpodstatnejším.

Festival Spievajúci básnici 2017 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.


Kieslowski

15. 9. 2017 /piatok/ o 20:30

'Urban folk', ako svoju tvorbu Marie Kieslowski a David Pomahač nazývajú, úplne vystihuje ich priamočiary spôsob,ako spievať o vzťahu medzi dvoma ľuďmi.

Kieslowski vytŕčajú z pesničkárskeho lo-fi undergroundu, a to rozhodne nielen vďaka producentovi, ktorým sa stal na albume Mezi lopatky Jan P. Muchow. Strhujúca dynamika, originálne aranžmány, citlivé beaty, vtip, silné texty a výborný zvuk iba dokazujú, že Kieslowski je duo, ktoré si rozumie.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/59a5cbc4016c1613e0942...,

na mieste: 6€.


„Písať vie, ale vie aj čítať?“ – Rasťo Rusnák

23. 9. 2017 /sobota/ o 19:00

Vysokoškolský pedagóg, archeológ, ale najmä autor intímnych, priamočiarych, nepokojných textov kapely Kolowrat, nástojčivých v kriku i šepote. Písať vie, ale vie aj čítať? Rasťo Rusnák.

Archívny chlapec band, support: Kolowrat unplugged

23. 9. 2017 /sobota/ o 20:30

Čo sa stane, ak zavriete do jednej miestnosti polovicu kapely Zlokot a Archívneho chlapca? Ak pridáte ako hlavné ingrediencie elektrické gitary, syntetizátor, pulzujúcu rytmiku, štipku folku a skvelé texty? Vznikne amalgán, v ktorom sa miesi to najlepšie z dvoch na prvý pohľad protichodných hudobných svetov. Archívny chlapec a jeho band v zložení Erik "Losos" Horák - gitara Stanka Apfelová - basgitara, vokály, Tomáš Madleňák - bicie pokrstia na svojom koncerte v Christianii druhé CD s názvom Tranzit, role krstného otca sa ujal Rasťo Rusnák z košickej kapely Kolowrat. Tí budú na párty aj hosťovať unplugged.

Predpredaj: 3€, https://tootoot.fm/sk/events/59a07d79016c16096021e... ,

na mieste: 5€.


Barbora Švidraňová - Basie Frank Band

6. 10. 2017 /piatok/ o 20:30

Barbora Švidraňová a jej kapela Basie Frank Band je multižánrový autorský projekt, ovplyvnený hudobnými štýlmi ako pop-jazz, funk, soul, jazz-rock, rhythm'n'blues a mnohé iné. Tento nový slovenský fusion prinášajú súrodenci Barbora Švidraňová - ako hlavná textárka, a Šimon Švidraň - ako hlavný hudobný aranžér. Chcú vrátiť na pódiá živú muziku, živé nástroje a neboja sa progresivity. Album Fenix, ktorému je celé turné venované vznikal 3 roky a podieľalo sa na ňom 22 muzikantov. Celá kapela, ktorej členmi sú gitarista Šimon Švidraň, basgitarista Adrián Simonides, klávesák Lukáš Cintula a bubeník Matej Richtarčík funguje rovnocenne a podieľa sa spolu na autorskej tvorbe. Barbora sa snaží svojím speváckym umením povstať z popola seriálových mŕch a skrz vlastnú hudbu ukázať svetu svoju skutočnú tvár.

Predpredaj: 5€, https://tootoot.fm/sk/events/59c262493521d212307cd...

na mieste: 8€.

Limboski

7. 10. 2017 /sobota/ o 20:30

Autor neobyčajných balád, ktoré na koncertoch publikum odspieva od slova do slova. Dravé koncertné zviera. Prirovnávaný k Nickovi Caveovi a Tomovi Waitsovi. Spevák obdarený výnimočnou charizmou. Skupina výborných muzikálnych osobností tvoriaca hromovú zmes bujnej rockandrollovej energie a drsnej poézie.

Vstup: 4€, predaj na mieste.

„Písať vie, ale vie aj čítať?“ – Jiří Imlauf

13. 10. 2017 /piatok/ o 19:00

Jirka má charizmu a talent - hrá na gitare, spieva, píše, dlhé roky je frontmanom kapely Houpací koně. Čítať bude zo svojej knihy "Ústi hlavne", stlpčeky z časopisu Full Moon a novšie veci z blogu. So sebou bude mať gitaru, takže aj zahrá. Sám, akusticky... a pohladí dušu zdravú, nemocnú, vyhorenú, skľúčenú... akúkoľvek.

Houpací koně

13. 10. 2017 /piatok/ o 20:30

Drôty, rúry, výmenníky, teplárne, búdy a kôlne rovnako ako skalné veže, divoké strže, borovice v piesku, lúky vysoko v kopcoch. Paneláky a zasadačky vedľa baroka a renesancie. Škaredosť a krása. Na bare vedľa seba ten najlepší a najhorší koktejl, čo dokáže Stredná Európa namiešať. Démoni tu hrajú karty s anjelmi v Dolnom mlyne a pyšná princezná tam prichádza o pyšnosť.

A Ústie nad Labem, hlavné mesto schizofrenie. Baroko podnikateľské i vrcholné. John a jeho proti Paul.

Odtiaľ sme. Hráme už roky, ako dlho nie je podstatné, hráme rokenrol alebo pop, ako tomu hovoriť nie je podstané. S českými textami, to podstatné je. Vyrástli sme na Dinosaur Jr., Brontosauroch, Pixies, Janotovi, Sonic Youth, Neckářovi, The Cure, Zelenáčoch, Beatles I Priessnitz. Nahráli sme niekoľko dosiek, práve nám vychádza siedma radová s názvom Kde jste mý přátelé dneska v noci. Šnúra po benzínkach. Košele a cigarety. Komu vášeň v srdci hára, tomu nie je pomoci. A k južnej strane týchto hôr bež priamo na sever.

Houpací koně sú Jirka, Honza, Pavel, Martin a Petr.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/59cf797e234aa90ba4747... alebo v Christianii,

na mieste: 5€.