Program

Kino Pocity: Večer najlepších filmov a reklám roka 2017

17. 1. 2018 /streda/ o 20:29

Rok 2017 ešte úplne neskončil, ale už teraz je jasné, že priniesol mimoriadne diela v oblasti svetovej kinematografie, televíznej produkcie a reklamy. Počas filmového večera v prešovskej Christianii si predstavíme len to najlepšie z moderného vnímania audiovizuálneho umenia. Je pozoruhodné, ako sa tento druh tvorby stále vyvíja a hľadá nové cesty ako zaujať často presýtených divákov. Nestrácajte čas s priemernosťou a balastom. K slovu sa tentoraz dostane iba kvalita. A sprevádzať vás ňou bude šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/en/events/5a050b5d488abf0cec5a3...

na mieste: 6€.

Jam Session vol. XVI.

18. 1. 2018 /štvrtok/ o 20:00

Pravidelné obľúbené stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely AKUSTIKA a ich nielen hudobných hostí. Možnosť zajamovať si alebo len tak sa nechať unášať hudbou...

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.


Modré hory _ Čau ty tour

19. 1. 2018 /piatok/ o 20:30

Modré hory koncom roku 2017 oslávili desať rokov od nahratia prvého dema vydaním nového albumu Luxus clan a teraz vyrážajú na cesty. Veľa žvástov, beaty, tóny, všetko.
Lyrik, Bene a Roland Kánik, jedno pódium a veľká radosť z predstavenia nového albumu Luxus clan. Motto "nudnejší jak život" vymenili za "o všetkom a o ničom rap", ale furt sú to ten istý Lyrik a ten istý Bene a chrbáty im kryje Roland Kánik.
Vraj rap pre tridsiatnikov, vravia niektorí, týmto trom tridsiatnikom je to jedno, ide o hudbu a tú zbožňujú, lebo keď sa oprú do dní, ticho to plachtí cez tie svety a cez tie nádychy a výdychy, začnú vypadávať vety.
Poď sa aj ty nájsť v tom beate s Luxus clanom. Čau ty tour!

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Predpredaj: 5€, https://tootoot.fm/en/events/5a38cb9b4af7780a4c105... alebo v Christianii na bare (dostupné od 8. 1. 2018).

na mieste: 7€.

Robert Pospiš & Martin Sillay – Songs Tour

27. 1. 2018 /sobota/ o 20:30

Nový videoklip k štyri roky starej skladbe. Hudobná a producentská dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay sa singlom “Každý má v sebe niečo dobré“ vracia k pesničkárskemu albumu Doba. Video, ktoré mal na starosti fotograf a filmár Ondrej Forus predstavia hudobníci aj na sérii koncertov s názvom Songs Tour v piatich slovenských mestách. “Vynovená“ verzia skladby sa mastrovala v legendárnom anglickom nahrávacom štúdiu Abbey Road. Pod jej zvukom je podpísaný Frank Arkwright, zvukový inžinier, ktorého podpis nájdete pod nahrávkami skupín Coldplay, Arcade Fire, The Verve alebo The Smiths.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Vstupenky budú dostupné len na mieste, 4€.


KUF /de/

3. 2. 2018 /sobota/ o 20:30

KUF - inštrumentálne trio z Berlína znie, akoby ste do katalógu Ninja Tune zaradili štipku minimalizmu a túžbu Holy Fuck vydávať sa počas koncertov na miesta, kam vás platňa nepustí. Napriek tomu, že KUF nemajú speváka ani speváčku, vokály hrajú v ich hudbe dôležitú rolu – ako samplový nástroj v rukách a klávesách Toma Schneidera, ktorý náladu jednotlivých trackov prispôsobuje momentálnej atmosfére.

V hudbe kapely KUF je dostatok priestoru na improvizáciu, ale kapela nikdy nestráca zo zreteľa hlavný motív skladby. Rytmiku ozvláštňuje kontrabas Valentina Linka, ktorý spolu s úspornými bicími Hendrika Havekosta prevádza poslucháčov archívmi funku a r´n´b.

Svojbytný vesmír KUF bije a pulzuje vlastným rytmom, zároveň ale ponúka cestu dovnútra. Tak vstúpte, srdečne pozývame!

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Predpredaj: 4€, v Christianii na bare (dostupné od 8. 1. 2018).


Večerná škola fotografie alebo "Teória už bola, a teraz prax!" #1: Portrét a svetlo

7. 2. 2018 /streda/ o 19:00

Séria pravidelných workshopov pod vedením Dávida Doroša pokračuje aj v roku 2018 a praktickou časťou nadväzuje na teóriu z minulého roku.

Prvé kolo sa zameria na portrét a svetlo vo fotografii. Vzhľadom na skorý západ slnka v túto ročnú dobu sa celý workshop bude konať výlučne v priestoroch Christianiie. Cieľom je nadviazať na teóriu z minulého roka. Formou názorných ukážok ako pracovať so svetlom či aký vplyv má charakter svetla na výslednú fotografiu si vysvetlíme pojem farebná teplota svetla, vyváženie bielej a úskalia spojené s týmto faktom. Rozoberieme si vplyv ohniskovej vzdialenosti, clony aj času a ich využitie pri portréte, rôzne prístupy pri zobrazovaní osôb/ľudí vo fotografii, povieme si, ktorý z nich je kedy vhodné uplatniť. Hlavný dôraz sa bude klásť na fotografovanie samotných účastníkov!

Aby celé stretnutie bolo čo najprínosnejšie je maximálny počet obmedzený na 8 účastníkov. Všetci účastníci si donesú vlastné fotoaparáty (optimálne kompaktné s manuálnym režimom, zrkadlovky, apod), mobily sa neodporúčajú vzhľadom na nemožnosť manuálne ovplyvňovať parametre expozičného trojuholníka (do ktorých sa bude cielene zasahovať). Nie je to podmienkou, ale bude fajn, ak sa budú dať stiahnuť fotografie do počítača, následne si názorne preberieme jednotlivé časti. K dispozícii bude notebook a čítačka na “SD” karty - ak používate iné karty, prineste si , prosíme, vlastnú čítačku - v opačnom prípade si budeme musieť vystačiť s displejom fotoaparátu.

Aby mal workshop naozaj zmysel pre každého zúčastneného, je počet účastníkov obmedzený na 8 ľudí. Vstupy je preto nutné zakúpiť vopred v Christianii na bare, lístky sú v predpredaji od 16. 1. 2018 za cenu 8€.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.


Zrní

8. 2. 2018 /štvrtok/ o 20:30

Charakteristický sound a k dokonalosti dovedená kombinácia elektroniky a pesničkárskej poetiky.

S talentom na melódie, miešaním moderného zvuku, súčasnej elektroniky a pesničkárskej poetiky sú inokou novátorstva a hľadačstva na českej alternatívnej scéne. Od hrania na ulici sa vďaka talentu a usilovnosťou vypracovali na jej pomyselný vrchol. Vzhľadom na štýlovú otvorenosť a inštrumentálnu zrelosť je v ich nezameniteľnej hudbe počuť akordeón aj beatbox, flautu i experimenty s looprom. Kolektívne vytváraná akusticko-elektronická hudba s mnohovrstevnatými textami sa tak chvíľami ponára aj do muzikantských krajín tanečnej hudby a experimentu. Ich osobitý prejav na pódiu je rovnaký ako ich hudba: autentický, hutný, energický a hypnotický.
Bez kalkulu, kompromisov a veľkého labelu za chrbtom žnú ich dosky ceny a nominácie. Okrem vypredaných klubov a hrania na hlavných pódiách veľkých festivalov sú napríklad majiteľmi ceny Anděl 2012 ta Objav roku.
Pod producentským dohľadom Ondreja Ježka elektronického experimentátora Jonatána Pastirčáka alias Pjoniho natočili Zrní v Španielsku dosku, ktorú si opäť samostatne aj vydali. Piaty rádový album s názvom Jiskřící vyšiel 31. 3. 2017 a už teraz je jasné, že sa bude radiť medzi najzaujímavejšie hudobné počiny tohto roku.
Zrní je hra. Zrní je pohyb.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Predpredaj: 6€, https://tootoot.fm/en/events/5a1acb35ae436b0a0c1fc... alebo v Christianii na bare (dostupné od 8. 1. 2018).

na mieste: 8€.

Whiskyho cestovateľské kino - Gruzínsko

22. 2. 2018 /štvrtok/ o 19:00

Nové premietanie zo siedmich ciest do Gruzínska. 5 tisícovky Veľkého Kaukazu, ťažko dostupné odľahlé horské doliny v ktorých zastal čas, úžasné Tbilisi, rozľahlé stepi pri azerbajdžanskej hranici, mnísi dodnes žijúci v jaskynných kláštoroch, fontána, z ktorej tečie pálenka, pobrežie Čierneho mora, ale aj skvelé jedlo a víno a mimoriadna pohostinnosť..to všetko je Gruzínsko, ktoré Whisky tentokrát precestoval offroad, terénnym autom.

Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta svoje mnohé zážitky a fotografie zo svojich výprav. Na svojich cestách Whisky navštívil viac ako 70 krajín, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, ktoré často preskúmaval na motorke, či terénnom aute na ktorých prešiel po cestách – necestách viac ako 50 000 km. Za všetky oblasti, ktoré navštívil môžeme len tak námatkovo spomenúť napríklad Indiu (ktorú navštívil 14 krát..), Nepál (kde niekoľkokrát, sám bez nosíčov, absolvoval pešie pochody cez Himaláje dlhé viac ako 500 km, cez sedlá vo výškach viac ako 55OO m.n.m.), Severnú Kóreu, Venezuelu, Irán, Laos, Kolumbiu, Kamerun, Indonéziu, Gruzínsko, Vietnam, Borneo, Peru, Austráliu, Čínu, Srí Lanku, Arménsko, Bolíviu, Kosovo, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Sulawesi, Chile, Maroko, Ladakh, Podnestersko, Sikkim, Náhorný Karabach a mnohé ďalšie. Jeho dlhoročné skúsenosti filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií...

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/en/events/5a4c91434af7780f10597...,

na mieste: 6€.